БИЙ, ЗАМРИ АБО БІЖИ!

Страх та оціпеніння – характерний стан практичного кожного, хто звертається за психологічною допомогою під час війни. Багатьом зараз надзвичайно складно самостійно впоратись зі своєю безпорадністю та контролювати ситуацію.

За словами психолога Ірини Лапіної,оціпеніння «вмикається» завдяки безсвідомим захисним механізмам, в той час як тіло перебуває в сильному напруженні. «Людина спочатку може втратити зв’язок з місцем та часом, а згодом і з реальністю. Перебуваючи в оціпенінні, людині складно визначити скільки саме часу пройшло – 5 хвилин, чи вже ціла година, вона може не орієнтуватись в тому, коли саме сталася певна подія – після того як вона, наприклад, повернулась з магазину, чи до того. Крім цих симптомів, людина може відчувати фізичний дискомфорт – напруженість у м’язах спини, або їх «застигання», стисненння щелеп та губ», – говорить Ірина Лапіна.

Бий, замри або біжи – три найбільш поширені реакції на стрес в соціумі. Людина при оціпенінні перебуває в режимі «замри». В такому стані мозок не може нормально працювати, людині не вистачає кисню для повноцінного мисленнєвого процесу. Такий стан може тривати від декількох хвилин до декількох днів та може призвести до повного виснаження людини. Як не допустити цього і впоратись із заціпенінням як найшвидше?

«Спробуйте «заземлити» людину, яка за вашими спостереженнями, перебуває у стані оціпеніння, ставте лише прості запитання, які допоможуть повернути її до реальності. Що ти сьогодні їв? Скільки води випив? Ти тепло вдягнутий?», – розповідає Ірина. Вона радить уникати складних запитань, на зразок: «Що ти відчув, коли побачив, як на розташований поруч магазин прилетіла ракета? Чому тобі зараз важко говорити? Ти відчуваєш злість чи розгубленість?».

Важливо не залишати людину одну в такому стані і якнайшвидше звернутись за допомогою до спеціаліста. Всі психологи проекту «SAFE SPACE to TALK» працюють онлайн або по телефону, сучасні засоби зв’язку допомагають провести повноцінну консультацію навіть в умовах воєнного стану. Ми всі повинні розуміти, що психічне здоров’я – це невід’ємна складова збереження сильної нації, яка обов’язково переможе ворога!

Більше про наш проект – https://prof-supervision.com/safe-space-to-talk/

Свою підтримку проекту можна залишити за посиланням – https://www.globalgiving.org/projects/safe-space-to-talk-psychological-help-for-ukraine/